Zaloguj z facebook
Użytkownicy: 17343 | Komentarze: 640 | Zdjęcia: 58483 | Nadchodzące imprezy: 0

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie

4-logo.jpg

typ: Inne
adres: Mickiewicza 13, Rzeszów
kontakt:

www.muzeumdobranocek.com.pl

poczta@muzeumdobranocek.com.pl

www.facebook.com/MuzeumDobranocek


Zapraszamy w sentymentalną podróż z wyjątkową kolekcją pamiątek z popularnych animacji dla dzieci, powszechnie nazywanych dobranockami. To miejsce magiczne - wehikuł czasu przenoszący w inny wymiar – w krainę wspomnień, wzruszeń i dobrych emocji – w świat wieczorynek.
W Muzeum Dobranocek dobrze czują się wszyscy - dzieci, młodzież i dorośli, którzy często z łezką w oku wprowadzają swoje dzieci czy wnuki w świat ulubionych bohaterów z dzieciństwa.
Muzeum Dobranocek powstało dzięki pomysłowi Wojciecha Jamy – kolekcjonera, który przekazał miastu latami gromadzony zbiór dobranockowych pamiątek. Pierwsi zwiedzający mogli zobaczyć zgromadzone muzealia już w lutym 2009 roku, a 22 marca nastąpiło oficjalne otwarcie Muzeum.
Przez prawie dwa lata muzeum mieściło się w niewielkim lokalu zabytkowej kamienicy przy ulicy Słowackiego 8, gdzie niezwykłą kolekcję pamiątek związanych z animacjami dla dzieci obejrzało ponad 45 tysięcy osób. Drugie urodziny Muzeum Dobranocek zbiegły się w czasie z przeprowadzką do nowej, przestronnej siedziby przy ulicy Mickiewicza 13, rozbudową ekspozycji oraz powiększeniem dobranockowego zespołu pracowników.
Na kolekcję Muzeum Dobranocek składają się oryginalne lalki z filmów kukiełkowych produkowanych w Łódzkim Semaforze: można tu spotkać Misia Uszatka, Zajączka, Króliczki i Pieska Kruczka, a także Misia Colargola i jego przyjaciół - Szczurka Hektora, Kruka i innych bohaterów pochodzących z serialu.
W muzealnych gablotach mieszkają także bohaterowie filmów: Maurycy i Hawranek, Trzy Misie, Kolorowy Świat Pacyka i Plastuś - przyjaciel Tosi – z Plastusiowego Pamiętnika. W zbiorach muzeum znajdują się także liczne oryginalne folie z kadrami z filmów animowanych oraz szkice, tła filmowe, scenariusze, scenopisy i recepty animacyjne. Można tu spotkać bohaterów popularnych kreskówek takich jak: Reksio, Bolek i Lolek, Porwanie Baltazara Gąbki, Kangurek Hip-Hop, Smerfy i wiele innych.
W muzeum oprócz pamiątek związanych ze światem animacji można obejrzeć także przedmioty codziennego użytku ozdobione wizerunkami dobranockowych postaci: obrazy, zegary ścienne, budziki, tacki, talerze i kubki ceramiczne, a nawet wiaderko do zabawy w piasku. Zgromadzono tu opakowania po słodkościach – czekoladach, batonach Maja, Ptyś, Wilk i Zając, a nawet gumach balonowych Bolek i Lolek. Są także zachowane w stanie nienaruszonym artykuły spożywcze- miód sztuczny Maja i kosmetyczne: olejek i mydełka z wizerunkami Jacka i Agatki, a także kostki mydła Ptyś i Gąska Balbinka- niektóre z nich mają już 40 lat.
W muzeum można spotkać dawne modele telewizorów, filmy na szpulach, kasetach i płytach, przezrocza małoobrazkowe, zestawy slajdów, a także wiele modeli projektorów do wyświetlania przezroczy. Chętni mogą posłuchać płyt winylowych z kołysankami, piosenkami oraz słuchowiskami na oryginalnym gramofonie Bambino, jak również obejrzeć pokaz przezroczy.
Kolekcjonerów z pewnością zachwycą: walory filatelistyczne: znaczki, stemple pocztowe, kartki pocztowe z kadrami z filmów oraz proporczyki i odznaki, plakietki na szpilce, broszki i przywieszki na agrafce oraz kolekcja monet i dukatów okolicznościowych.
Muzeum oferuje wiele wystaw czasowych, konkursów oraz imprez okolicznościowych oraz liczne zajęcia edukacyjne zarówno w siedzibie jak i poza murami, dzięki którym zbiory i zgromadzone informacje są upowszechniane w atrakcyjnej formie - w postaci spotkań autorskich, warsztatów artystycznych lekcji muzealnych z towarzyszeniem projekcji, rekwizytów i innych środków dydaktycznych. Spotkaniom i zajęciom muzealnym towarzyszą zabawy i konkursy z nagrodami od sponsorów muzeum.
Zapraszamy wszystkich do rozpowszechniania naszej strony fanowskiej oraz odwiedzin w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Oglądanie kolekcji będzie świetną zabawą dla dzieci a u trochę starszych gości wywoła wiele miłych wspomnień i pozwoli wrócić choć na chwilę do czasów ich dzieciństwa.


Zobacz inne miejsca
Oceń miejsce
Poleć !
Ilość odwiedzin: 1260


Udostępnij

kluby

puby:

restauracje:

panoramy 360:

Ilość głosów: 0 Ocena: 0
partnerzy:
kontakt:
logo_mini.gif
Pobierz logo

imprezy.rzeszow.pl

Info:

imprezy.rzeszow@gmail.com


Reklama:

imprezy.rzeszow@gmail.com